دسته‌بندی محصولات

بازیابی عملکرد سلول ها و اندام‌ های خوک پس از مرگ!

بازیابی اندام خوک

بازیابی عملکرد سلول ها و اندام‌ های خوک پس از مرگ! تنها چند دقیقه پس از آخرین ضربان قلب، مجموعه‌ ای از رویداد های بیوشیمیایی که به دلیل کمبود جریان خون، اکسیژن و مواد معدنی ایجاد می‌ شوند، شروع به تخریب سلول‌ ها و اندام‌ های بدن می‌ کنند. اما اکنون گروهی از دانشمندان دانشگاه ییل دریافتند که نابودی عظیم و دائمی سلول‌ ها نباید به این سرعت اتفاق بیفتد و می‌ توان برخی از این عملکرد ها را بازیابی کرد.

به گزارش خبرنگاران معتبر جهانی، محققان دانشگاه ییل (Yale) در مجله “نیچر” گزارش دادند که با استفاده از یک فناوری جدید که مایع محافظ سلولی ویژه‌ ای را به اندام‌ ها و بافت‌ ها می‌ رساند، موفق به بازیابی گردش خون و سایر عملکرد های سلولی خوک‌ ها یک ساعت پس از مرگ شده‌ اند.

به گفته نویسندگان این مطالعه، این یافته‌ ها ممکن است به افزایش سلامت اندام‌ های انسان در طول جراحی و افزایش دسترسی به اندام‌ های اهدایی کمک کند.

دیوید آندریویچ (David Andrijevic)، دانشمند علوم اعصاب در دانشکده پزشکی ییل و یکی از نویسندگان این مطالعه، می‌ گوید: همه سلول‌ ها بلافاصله نمی‌ میرند، بلکه مجموعه‌ ای از رویداد های دنباله‌ دار وجود دارد. این فرآیندی است که در آن می‌ توانید مداخله کنید، آن را متوقف و برخی از عملکرد های سلولی را بازیابی نمایید.

این تحقیق بر اساس پروژه قبلی به رهبری دانشگاه ییل انجام شد که در آن، گردش خون و عملکرد های سلولی خاصی در مغز خوک مرده با فناوری موسوم به “BrainEx” بازیابی شده بود. این مطالعه و مطالعه پیشین که در سال ۲۰۱۹ منتشر شد، توسط نناد سستان (Nenad Sestan) عصب‌ شناس دانشگاه ییل انجام شد.

بازیابی عملکرد سلول ها و اندام‌ های خوک

سستان می‌ گوید: اگر توانستیم برخی از عملکرد های سلولی مغز مرده را بازیابی کنیم، عضوی که بیشتر مستعد ابتلا به ایسکمی (کم رسیدن خون به اندام) است، این فرضیه مطرح می‌ شود که شاید بتوان مشابه این کار را در سایر اندام‌ های حیاتی قابل پیوند نیز انجام داد.

در این مطالعه جدید، محققان نسخه اصلاح شده فناوری “BrainEx” به نام “OrganEx” را برای بازیابی عملکرد های اندام خوک مورد استفاده قرار دادند. این فناوری شامل یک دستگاه پرفیوژن شبیه به دستگاه‌ های قلب و ریه که وظیفه قلب و ریه‌ ها را در حین جراحی انجام می‌ دهد و یک مایع آزمایشی حاوی ترکیباتی است که می‌ تواند سلامت سلولی را ارتقا داده و التهاب را در سراسر بدن خوک سرکوب کند.

شش ساعت پس از درمان با “OrganEx”، دانشمندان دریافتند که برخی از عملکرد های سلولی کلیدی در بسیاری از نواحی بدن خوک‌ ها از جمله قلب، کبد و کلیه‌ ها فعال شده و برخی از عملکرد های اندام‌ ها بازسازی شده است. به عنوان مثال، آنها شواهدی از فعالیت الکتریکی در قلب پیدا کردند که توانایی انقباض را حفظ می‌ کرد.

سستان می‌گوید: ما همچنین توانستیم گردش خون را در سراسر بدن خوک بازیابی کنیم که این موضوع باعث شگفتی ما شد.

وی افزود که به طور معمول وقتی قلب از تپیدن باز می‌ ایستد، اندام‌ ها شروع به متورم شدن می‌ کنند، رگ‌ های خونی فرو می‌ ریزند و گردش خون مسدود می‌ شود. با این حال، گردش خون در خوک‌ ها بازسازی شد و اندام‌ های خوک‌ های مرده‌ ای که تحت درمان با فناوری “OrganEx” قرار گرفته بودند، در سطح سلولی و بافتی عملکرد خود را بازیافتند.

دانشگاه ییل

مشابه آزمایش سال ۲۰۱۹، محققان دریافتند که فعالیت سلولی در برخی از نواحی مغز احیا شده است، اگرچه هیچ فعالیت الکتریکی سازمان‌ یافته‌ ای که نشان‌ دهنده هوشیاری باشد در هیچ بخشی از آزمایش شناسایی نشد.

محققان از مشاهده حرکات غیر ارادی و خود به خودی عضلانی در ناحیه سر و گردن در هنگام ارزیابی حیوانات تحت درمان که در کل آزمایش شش ساعته بیهوش ماندند، شگفت زده شدند. سستان می‌ گوید: این حرکات نشان دهنده حفظ برخی عملکرد های حرکتی است.

محققان خاطر نشان کردند که مطالعات بیشتری برای درک عملکرد های حرکتی به ظاهر بازسازی شده در حیوانات ضروری است.

به گفته نویسندگان این مطالعه، فناوری “OrganEx” در نهایت می‌ تواند چندین کاربرد بالقوه داشته باشد. به عنوان مثال، می‌ تواند عمر اندام‌ ها را در بیماران انسانی و دسترسی به اعضای اهدایی را برای پیوند افزایش دهد. همچنین ممکن است بتواند به درمان اندام‌ ها یا بافت آسیب‌ دیده در اثر ایسکمی در طول حملات قلبی یا سکته کمک کند.

استفان لاتام (Stephen Latham)، مدیر مرکز اخلاق زیستی دانشگاه ییل، می‌گوید: کاربرد های بالقوه متعددی برای این فناوری جدید هیجان انگیز وجود دارد. با این حال، ما باید نظارت دقیقی بر تمام مطالعات آینده داشته باشیم، به ویژه مطالعاتی که شامل پرفیوژن (رساندن مایعات) مغز هستند.

سوال مهم این است که همانطور که انسان توانست باعث بازیابی عملکرد سلول ها و اندام‌ های خوک پس از مرگ بشود این عملیات را روی خود می تواند انجام دهد یا خیر؟

chatreghermez

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *