دسته‌بندی محصولات

افزایش استحکام سیمان با استفاده از پوسته میگو

افزایش استحکام سیمان

افزایش استحکام سیمان با استفاده از پوسته میگو، بله بنظر عجیب می آید اما مطالعه‌ ای جدید که به رهبری یک محقق ایرانی در دانشگاه کالیفرنیا انجام شده به استفاده از پوسته‌ های میگو برای بهبود استحکام سیمان کمک می‌ کند.

به گزارش خبرگزاری های جهانی، تولید سیمان یکی از منابع مهم انتشار کربن در جهان است، بنابراین هر چه کمتر از آن استفاده شود، بهتر است. با این حال اکنون مطالعه‌ ای جدید می‌ تواند به بهبود این موضوع کمک کند، براساس این مطالعه سیمان را می‌ توان با افزودن مواد به دست آمده از پوسته‌ های ضایعات میگو بسیار مستحکم‌ تر کرد.

دانشمندان دانشگاه ایالتی واشنگتن و آزمایشگاه ملی شمال غرب اقیانوس آرام به رهبری پروفسور سمیه نصیری، با استخراج ترکیبی به نام کیتین از پوسته میگو که ماده‌ ای دور ریختنی است کار خود را آغاز کردند.

کیتین دومین پلیمر زیستی طبیعی و فراوان جهان (بعد از سلولز) است و در پوسته سخت پوستان مختلف یافت می‌ شود. از این ماده، اخیراً در تولید بسته‌ بندی مواد غذایی قابل تجزیه، نانوذرات کشنده پشه و پوشش ضد باکتری استفاده شده است.

در این مطالعه جدید، محققان نانو بلور های کیتین و نانوالیافی به دست آوردند که هر یک از آنها حدود یک هزارم عرض موی انسان بود. وقتی آنها با درصد وزنی ۰.۰۵ به خمیر سیمان معمولی اضافه شدند، سیمان پس از سخت شدن در هنگام خم شدن تا ۴۰ درصد و هنگام فشرده شدن تا ۱۲ درصد مستحکم‌ تر بود. علاوه بر آن، این سیمان در مقایسه با سیمان معمولی، حدود یک ساعت بیشتر طول کشید تا خشک شود.

استحکام سیمان

این موضوع در واقع در برخی موارد مطلوب است. برای مثال در زمانی‌ هایی که سیمان مرطوب و از پیش مخلوط شده در فواصل زمانی طولانی به محل‌ های ساخت و ساز منتقل می‌ شود.

هنوز تحقیقات بیشتری باید انجام شود به ویژه اینکه دانشمندان می‌ خواهند ببینند که سیمان چگونه بر عملکرد سیمان مورد استفاده تأثیر می‌ گذارد. در نهایت، امید می‌ رود که با قوی‌ تر کردن سیمان، بتوان مصرف آن را کاهش داد و انتشار کربن صنعتی را کم کرد.

سمیه نصیری مدرک کارشناسی خود را در رشته مهندسی عمران از دانشگاه تبریز و کارشناسی ارشد خود را از دانشگاه تهران در رشته مکانیک خاک و مهندسی پی دریافت کرده است. او تحصیلات خود را در مقطع دکتری در رشته مهندسی ژئوتکنیک در دانشگاه پیتسبورگ (Pittsburgh) ادامه داد. نصیری اکنون در دانشگاه کالیفرنیا دیویس مشغول به کار است.

مقاله‌ای در مورد این مطالعه به تازگی در مجله”Cement and Concrete Composites” منتشر شده است

chatreghermez

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *