دسته‌بندی محصولات

بانداژ رنگی، بانداژی که اگر شل بسته شود، تغییر رنگ می‌ دهد!

بانداژ رنگی

بانداژ رنگی: پژوهشگران دانشگاه “ام.آی.تی”، نوعی بانداژ ابداع کرده‌اند که در صورت شل بسته شدن، تغییر رنگ می‌ دهد.

به گزارش خبر گزاری جهانی نیو ساینتیست، یک روش عکاسی منسوخ که بیش از یک قرن پیش برنده جایزه نوبل شده بود، دوباره احیا شده است تا ماده جدیدی را ایجاد کند که با کشیده شدن، تغییر رنگ می‌ دهد. می‌ توان از این روش برای ساخت بانداژ هایی استفاده کرد که در صورت شل بسته شدن، به پزشکان هشدار می‌ دهند یا از آن برای ساخت حسگر های مکانیکی استفاده کرد که نیازی به تجهیزات الکترونیکی ندارند.

موادی که تحت کشش تغییر رنگ می‌ دهند، پیشتر در آزمایشگاه‌ ها ساخته شده‌ اند اما افزایش مقیاس این فرآیند، دشوار و پر هزینه است. دقت در چاپ رنگ‌ های مختلف روی این مواد نیز به طور کلی ضعیف بوده است.

“بنجامین هاوری میلر” (Benjamin Harvey Miller)، پژوهشگر دانشگاه “ام.آی.تی”(MIT) و همکارانش اکنون روشی موسوم به “عکاسی لیپمن” (Lippmann photography) را احیا کرده‌ اند که به افتخار “گابریل لیپمن” (Gabriel Lippmann)، فیزیکدان و مخترع  فرانسوی-لوکزامبورگی نامگذاری شده است. هدف آنها، ابداع یک روش کم‌ هزینه است که می‌ تواند حتی پیچیده‌ ترین طرح‌ ها را با چندین رنگ‌ روی یک ماده قابل کشش چاپ کند. هنگامی که این ماده تحت فشار قرار می‌گیرد، رنگ‌ ها در امتداد طیف نور مرئی حرکت می‌ کنند و بخش‌ های قرمز رنگ ابتدا به سبز و سپس، به آبی تبدیل می‌ شوند.

لیپمن هرگز با روش عکاسی رنگی که آن را در دهه ۱۸۹۰ توسعه داد و شامل پوشاندن یک صفحه شیشه‌ ای با امولسیون دانه‌ های ریز بود، موفقیت تجاری کسب نکرد زیرا زمان نوردهی عکس‌ ها اغلب به ساعت‌ ها می‌ رسید و تصاویر قابل تکرار نبودند اما با وجود این، کار او جایزه نوبل فیزیک را در سال ۱۹۰۸ برای او به ارمغان آورد.

میلر متوجه شد که می‌ توان از این روش برای چاپ روی ماده‌ای به نام “فوتوالاستومر” (photoelastomer) استفاده کرد که در واکنش به نور تابیده‌ شده، تغییر می‌ کند.

میلر گفت: ماده‌ مورد استفاده ما، برای هولوگرام‌ ها ساخته شده است؛ جایی که خاصیت ارتجاعی آن یک ویژگی نامطلوب به شمار می‌ رود و به این معناست که معمولا به یک صفحه سفت و سخت متصل است.

بانداژ رنگی

وی افزود: من یکی از کیت‌ های هولوگرام را گرفتم که می‌ توان آن را از موزه یا جای دیگری خرید. معلوم شد که بیشتر چیزهای مورد نیاز من در آن وجود دارد.

به گفته میلر، در دست داشتن ترکیبی از مواد توسعه‌ یافته برای هولوگرافیک و یک روش عکاسی منسوخ برای ایجاد موادی با ویژگی‌ های جدید، امری شگفت‌ انگیز بود.

میلر ادامه داد: این روش برای مدت طولانی و بدون این که واقعا لمس شود، ماندگار شد. وقتی این موضوع را فهمیدیم و نوشتن مقاله را آغاز کردیم، برای چند ماه نخست یقین داشتیم که حتما کسی این کار را انجام داده زیرا این روش در معرض دید عموم است اما آنها این کار را نکرده بودند.

به گفته این گروه پژوهشی، یکی از کاربرد های این ماده می‌ تواند در حسگر های مکانیکی باشد که می‌ توانند تنش و کرنش (stress and strain) را به ‌طور قابل مشاهده و بدون نیاز به وسایل الکترونیکی نشان دهند. همچنین، می‌ توان از این ماده در بانداژ های پزشکی استفاده کرد تا نشان دهد که چقدر محکم بسته شده است.

“ماتیاس کول” (Mathias Kolle)، از پژوهشگران این پروژه گفت: پیشرفت‌ های مشابه ممکن است با ترکیب روش‌ ها و موادی که در آن زمان در دسترس نبودند، امکان‌ پذیر شوند. من فکر می‌ کنم افراد بیشتری باید به دهه‌ های ۵۰ و ۶۰ یا حتی دو قرن پیش نگاه کنند و بگویند مردم چه کردند که خیلی جلوتر از زمانشان بود.

این پژوهش، در مجله “Nature Materials” به چاپ رسید.

amir mohebi وب‌سایت

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *