دسته‌بندی محصولات

خطر بیماران قلبی که آن ها را در روز های گرم تهدید می‌ کند

خطر بیماران قلبی

خطر بیماران قلبی در روز های گرم، گرما ممکن است خطر حمله قلبی در برخی از بیماران قلبی که داروی خاصی مصرف می‌ کنند را افزایش دهد.

به نقل از نیوز، دور ماندن از گرما همیشه توصیه خوبی است و نتایج تحقیقات جدید نیز نشان می‌ دهد که دوری از گرما ممکن است به ویژه برای افرادی که از دارو های قلبی عروقی خاصی استفاده می‌ کنند حیاتی باشد.

برای افراد مبتلا به بیماری عروق کرونر قلب، بتا بلوکر ها می‌ توانند بقاء و کیفیت زندگی را بهبود بخشند، در حالی که آسپرین و سایر دارو های ضد پلاکت خطر حمله قلبی را کاهش دهند اما این محافظ‌ ها می‌ توانند در طول رویداد های هوای گرم، زمانی که حملات قلبی احتمال بیشتری دارند، نتیجه معکوس داشته باشند.

نتایج مطالعه جدید نشان داد، در میان افرادی که از حملات قلبی غیر کشنده مرتبط با هوای گرم رنج می‌ برند، بخش بزرگی از آنان از این دارو های قلبی مصرف می‌ کنند.

مطالعه ۱۴ ساله در آگسبورگ آلمان نشان می‌ دهد، بیمارانی که دارو های ضد پلاکت، بتا بلوکر یا هر دو را مصرف می‌ کنند، به‌طور قابل‌ توجهی در معرض خطر حملات قلبی غیر کشنده در روز ها، با هوای گرم هستند. در این تحقیق ۲۴۹۴ شرکت‌ کننده مورد ارزیابی قرار گرفتند که حمله قلبی غیر کشنده را در طول ماه‌ های هوای گرم (مه تا سپتامبر) بین سال‌ های ۲۰۰۱ تا ۲۰۱۴ تجربه کرده بودند.

پژوهشگران در تحقیقات قبلی نشان داده بودند که قرار گرفتن در معرض گرما یا سرما احتمال حملات قلبی را بیشتر می‌ کند و محاسبه کردند که با گرم شدن ۲ تا ۳ درجه سانتی‌ گراد دمای کره زمین، نرخ حملات قلبی مرتبط با گرما افزایش می‌ یابد.

بیمار قلبی

محققان با مقایسه قرار گرفتن در معرض گرما در روز حمله قلبی با روز های مشابه هفته در همان ماه، داده‌ ها را به گونه‌ ای تجزیه و تحلیل کردند که به بیماران اجازه می‌ داد به عنوان کنترل‌ کننده خودشان عمل کنند. به این معنا که اگر فردی در سومین پنجشنبه ژوئن دچار حمله قلبی شود، محققان قرار گرفتن در معرض دمای آن روز را با قرار گرفتن در معرض دمای دیگر پنجشنبه‌ های «کنترل» در ژوئن مقایسه کردند.

کای چن، استادیار دپارتمان اپیدمیولوژی (بهداشت محیطی) در دانشکده بهداشت عمومی ییل و محقق ارشد این تحقیق گفت: «بیمارانی که این دو دارو را مصرف می‌کنند، در معرض خطر بالاتری هستند به همین دلیل در طول موج گرما باید اقدامات احتیاطی را انجام دهند.»

وی افزود: این اقدامات احتیاطی شامل استراتژی‌ های خنک کننده مانند استفاده از تهویه مطبوع یا حضور در مراکز عمومی با دستگاه خنک کننده است. عوامل محیطی خارجی مانند آلودگی هوا و هوای سرد می‌ توانند باعث حمله قلبی شوند. شواهد رو به رشد نشان می‌ دهد که هوای گرم نیز می‌ تواند این تهدید را به دنبال داشته باشد اما اپیدمیولوژیست‌ ها هنوز در حال بررسی شناسایی گروه‌ هایی از مردم شدند که در برابر این افراط‌ های محیطی آسیب‌ پذیرتر هستند.

نتایج تحقیق نشان داد، مصرف دارو های ضد پلاکتی با افزایش ۶۳ درصدی خطر و بتا بلوکر ها با افزایش ۶۵ درصدی همراه است و افرادی که هر دو دارو را مصرف می‌ کردند ۷۵ درصد بیشتر در معرض خطر بودند.

این مطالعه ثابت نمی‌ کند که این دارو ها باعث حملات قلبی می‌ شوند و نه اینکه افراد را در برابر حمله قلبی آسیب‌ پذیرتر می‌ کنند. اگرچه ممکن است آنان خطر حملات قلبی ناشی از هوای گرم را افزایش دهند اما ممکن است بیماری قلبی زمینه‌ ای بیماران، نسخه تجویز شده و هم حساسیت بالاتر به حمله قلبی در هوای گرم را توضیح دهد.

با این حال، سرنخی نشان می‌ دهد که دارو ها ممکن است مقصر باشند؛ هنگامی که محققان بیماران جوان‌تر (۲۵ تا ۵۹ سال) را با افراد مسن (۶۰ تا ۷۴ سال) مقایسه کردند، همان‌ طور که انتظار می‌ رفت، دریافتند که افراد جوان‌ تر گروه سالم‌ تری هستند و میزان کمتری برای بیماری عروق کرونر قلب داشتند. با این حال، بیماران جوان‌ تری که از بتابلوکر ها و دارو های ضد پلاکت استفاده می‌ کردند، نسبت به بیماران مسن‌ تر، با وجود ابتلای افراد مسن‌ تر به بیماری قلبی، بیشتر مستعد حمله قلبی ناشی از گرما بودند.

بیمار قلبی

سرنخ دیگری مبنی بر اینکه این دو نوع دارو ممکن است افراد را آسیب‌ پذیرتر کند نیز مشاهده شد، در بیشتر موارد، سایر دارو های قلبی ارتباطی با حملات قلبی مربوط به گرما نشان ندادند. البته استاتین‌ ها استثناء بودند. وقتی استاتین‌ ها توسط افراد جوان‌ تر مصرف ‌شد، خطر حمله قلبی در روز های گرم بیش از سه برابر بود.

چن گفت: ما فرض می‌ کنیم که برخی از دارو ها ممکن است تنظیم دمای بدن را دشوار کنند به همین دلیل قصد داریم در مطالعات آینده این روابط را بیابیم.

نتایج نشان می‌ دهد که با پیشرفت تغییرات آب و هوایی، حملات قلبی ممکن است برای برخی از افراد مبتلا به بیماری  های قلبی عروقی به خطر بیشتری تبدیل شود.

نتایج این تحقیق در نشریه Nature Cardiovascular Research منتشر شده است.

amir mohebi وب‌سایت

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *